Forum www.socjolodzisci.fora.pl Strona Główna www.socjolodzisci.fora.pl
grupa 1 UWr
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PROMOCJA ZDROWIA- ZAGADNIENIA DO KOLOKWIUM
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.socjolodzisci.fora.pl Strona Główna -> śmietnik
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hanka




Dołączył: 09 Sty 2008
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Czę100chowa/Wrocław

PostWysłany: Sob 11:05, 12 Sty 2008    Temat postu:

ODPOWIEDZI OD ANI BIRECKIEJ- NIE MOGŁA ICH WKLEIĆ SAMA.

W konstytucji z 1948 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła zdrowie jako „stan pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko jako brak choroby lub zniedołężnienia”. W ostatnich latach definicja ta została uzupełniona o sprawność do „prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego”.
W medycynie zamiast słowa „zdrowie” używa się terminu „homeostaza”. Jest to zdolność organizmu do efektywnej obrony przed stresorami w celu przywrócenia i utrzymania wewnętrznej równowagi. W medycynie niekonwencjonalnej zdrowie określa się jako ogólny stan dobrego samopoczucia
Na podstawie badań można zaobserwować rozmijanie się kryteriów profesjonalnych i potocznych W badaniach reprezentacji proszono o dokonanie autooceny stanu zdrowia na czteropunktowej skali. Następnie zadano im otwarte pytanie „co przede wszystkim wskazuje na to ze P. zdrowie jest (dobre, złe)? Po czym P. to poznaje?” ponad 38% odwoływało się do swojego dobrego lub złego samopoczucia. 36% osób oceniało swoje zdrowie przez pryzmat choroby przy ogólnych wskazaniach na częstość ilość długość i stopień powagi chorob.29% określa stan swojego zdrowia na podstawie posiadania lub tez nie dolegliwosci.10% uznawało zdrowie jako posiadanie lub nie sil witalnych tyle samo osób zwracało uwagę na potrzebę korzystania ze świadczeń medycznych. kryteria rzadziej używane to wyniki badań medycznych, harmonia psychiczna zakłócenia (lub braki) w sprawowaniu ról społecznych.
Co ciekawe w świadomości społecznej ujawniła się niezgodność dwojakiego rodzaju. po pierwsze ,co pokazywały badania otwarte okazało się ,ze kryteria będące podstawa autooceny stanu zdrowia są mało urozmaicone. dane drugiego rodzaju uzyskane dzięki zadaniu tym samym osobom pytań skategoryzowanych pokazały ,ze kryteria zdrowia składające się na jego abstrakcyjny obraz cechują się dużą różnorodnością.


2.KONCEPCJA ZDROWIA C.HERZLICH
Autorka zauważa ,że jeżeli w świadomości potocznej występuje medyczny sposób pojmowania zdrowia, to zazwyczaj pojawia się on jako korelat subiektywnych obserwacji i odczuć. Ustalenia C.Herzlich oparte są na na jakościowych badaniach zagadnień zdrowia i choroby w świadomości francuskiej klasy średniej. Rezultatem podjętych analiz było wyróżnienie trzech typów potocznego rozumienia zdrowia nazwanych „zdrowie w próżni” ,”rezerwy zdrowia” i „równowaga”
ZDROWIE W PROZNI – definiowane jest jako brak choroby. Zdrowie jako życie bez konieczności zwracania uwagi na aspekty chorobowe. Uświadomienie następuje dopiero w konsekwencji ataku choroby.
REZERWY ZDROWIA- posiadanie pwnego rodzaju kapitału, (tężyzna,odporność) na taki choroby
ROWNOWAGA -rodzaj jednostkowych doświadczeń wewnętrznych. Zdrowie stanowi tu przedmiot odczuć psychicznych i coś w rodzaju normy do której osiągnięcia i utrzymania człowiek dąży dla uzyskania satysfakcji.
Zgodnie z terminologią autorki osoby nie uznające braku chorób jako podstawowego kryterium ujmują je w kategoriach „rezerw zdrowia” lub „rownowagi”. Zdrowie pojęte jako równowaga nie kłóci się z obecnością choroby.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oberek
Administrator



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kąty wersalem zwane

PostWysłany: Sob 13:08, 12 Sty 2008    Temat postu:

proszę.
wystarczy rozpakować.po ściągnięciu oczywiście.klikacie free download na dole strony.tak piszę, gdyby ktoś nie wiedział
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez oberek dnia Sob 13:10, 12 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ewka
Gość






PostWysłany: Wto 0:10, 15 Sty 2008    Temat postu: Eh...

Ad 31
Omów badania przeprowadzone przez M. Misiune i D. Szcześniewską. Kogo zbadano, czego dotyczyły, jaka była problematyka badań? Jakie wnioski z nich wyciągnięto?

Wraz ze wzrostem znaczenia niektórych zachowań dla utrzymania i umacniania zdrowia, następuje konieczność podejmowania działań na rzecz kształtowania tej sfery życia w społeczeństwie. Istotna jest przy tym masowa edukacja zdrowotna społeczeństwa, prowadząca do modyfikowania stylu życia.
W wielu społeczeństwach, skuteczne dla poprawy zdrowia, okazały się kompleksowo opracowane i wdrażane programy inwencyjno-promocyjne. Najbardziej efektywne z punktu widzenia maksymalizacji korzyści zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych są te programy, które przeprowadzane są w środowiskach lokalnych (ze względu na uczestnictwo społeczne i bezpośrednie zaangażowanie środowiska, do którego program jest adresowany).
Przykładem takiego lokalnego programu promocji zdrowia jest program "Zdrowie dla Pragi"., realizowany przez Zakład Epidemiologii i Prewencji Chorób Układu Krążenia Instytutu Kardiologii.
- Celem programu jest przekazanie społeczności wiedzy i umiejętności prowadzenia zdrowego stylu życia.
Działania edukacyjne ukierunkowane SA zarówno na przedstawicieli samorządów gminnych i osiedlowych jak tez szkoły i inne placówki oświatowe oraz cała społeczność lokalna.

Badanie zostało przeprowadzone w 1996 roku na reprezentatywnej próbie mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy w wieku 18-64 lat (1233 mężczyzn, 1607 kobiet). Liczebność próby wynosiła po 2200 osoby z dwóch dzielnic Pragi Południe (rejon interwencji) i Praga Północ (grupa odniesienia). Przy wyborze próby zastosowano schemat losowania systematycznego, korzystając ze zbioru danych systemu PESEL

Badanie zrealizowano przy pomocy ankiety wysyłkowej (odpowiedziało na nią 65% całej próby). Kwestionariusz ankiety składał się z 42 pytań testowych, dotyczących wiedzy:
* o uwarunkowaniach zdrowia
* o czynnikach ryzyka i zachorowaniach sprzyjających zdrowiu
* o podejmowanych zachowaniach zdrowotnych
oraz zmiennych opisujących sytuacje społeczno-demograficzną badanych, tj:
* płeć
* wiek
* wykształcenie
* stan cywilny
* status zawodowy

Wnioski:
- Zachowania człowieka , zwłaszcza tzw. refleksyjne , uwarunkowane są w dużej mierze tym, co człowiek myśli o otaczającej rzeczywistości.
- Potoczna świadomość zdrowotna odnosi się do wiedzy, przekonań, postaw, sądów i opinii o zdrowiu nieprofesjonalistów.
- Świadomość zdrowotna badanej populacji jest zbudowana z elementów opartych na racjonalnych przesłankach i wiedzy naukowej oraz jest wpisana w skomplikowaną materię myślenia potocznego, której elementami są np. 1) opinia o uwarunkowaniach zdrowia; 2) wiedza o czynnikach zagrażających zdrowiu ; 3) potrzeby dotyczące informacji o zdrowiu
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 2:03, 15 Sty 2008    Temat postu:

Ad 32
Na podstawie tych badań przedstaw: opinie respondentów na temat uwarunkowań zdrowia, ich wiedzę o czynnikach zagrażających zdrowiu oraz ich potrzeby dotyczące informacji o zdrowiu.

1) Czynniki kształtujące stan zdrowia
Na pytanie: „od czego przede wszystkim zależy Twoje zdrowie?”, respondenci odpowiedzieli:
* styl życia (ich własne zachowanie) – 29,5 %
* czynniki środowiskowe (warunki życia) – 25 – 35%
* czynniki biologiczne (cechy dziedziczne) – 12, 8 %
* środowisko naturalne – 9,7 %
* opieka medyczne – 7,5 %

Wnioski:
Odpowiedzialność za własne zdrowie bardziej skłonne są przyjąć osoby młodszym wieku, o wyższym poziomie wykształcenia oraz uczące się, a więc osoby, które mają większe poczucie wpływu na w własny los
- osoby te są częściej potencjonalnymi odbiorcami edukacji zdrowotnej
- to, że uznały styl życia za najważniejszy czynnik warunkujący zdrowie, wynika z ich bardziej aktywnego uczestnictwa w szerszym procesie uczenia się

2) Wiedza o czynnikach zagrażających zdrowiu

a)palenie tytoniu

*eliminacja palenia z indywidualnego stylu życia jest aktualnie traktowana jako jedno z najważniejszych zadań zdrowia publicznego
* świadomość korzyści dla zdrowia, wynikających z rzucenia nałogu wzrasta istotnie wraz z wiekiem u poziomem wykształcenia

- „Kobiety w ciąży nie powinny palić” - 83,8 %
- „Rzucenie palenia zmniejsza po 10 latach ryzyko chorób układu krążenia” – 81,2 %
- „Dzieci palacza łatwiej popadają w nałóg” – 60, 7 %
- „ Palacze powinni pytać otoczenie, czy mogą zapalić” – 96,8 %
- „Niepalący mają prawo do życia bez dymu tytoniowego” – 95,1 %

b)picie alkoholu

*pogląd, że nadmierne picie alkoholu szkodzi, podzielany jest na równi przez kobiety i mężczyzn
* opinia o szkodliwych następstwach zdrowotnych nadmiernego picia alkoholu wyrażana jest tym częściej, im młodszy wiek badanych i im wyższy poziom wykształcenia

- „Nadmierne picie alkoholu jest szkodliwe” – 60,5 %
- „Umiarkowane picie alkoholu jest szkodliwe” – 66,5 %
- „Picie alkoholu w dużych ilościach nie prowadzi do problemów zdrowotnych” – 9,5%
- „Umiarkowane picie alkoholu może mieć dobry wpływ na zdrowie” – 11,4%

c)sposób odżywiania

*im starszy wiek, tym większe ograniczenia w spożyciu produktów z wysoką zawartością cholesterolu, tłuszczu, cukru, soli
* im starsza grupa wieku i im niższy poziom wykształcenia, tym więcej osób podzielało pogląd, że stosowanie zdrowej diety jest kosztowne i zabiera wiele czasu.

- „1-2 posiłków dziennie sprzyja zachowaniu właściwego ciężaru ciała” – 30,2 %
- „1-2 posiłków dziennie nie sprzyja zachowaniu właściwego ciężaru ciała” – 49,1 %

d)aktywność fizyczna

„Zwiększenie aktywności fiz. mogłoby poprawić moje zdrowie…
- …znacznie” – 59,4 %
- …w niewielkim stopniu” – 21 %
- …wcale” – 3,2 %
-„Aktywność fizyczna jest ważnym źródłem zwiększania potencjału zdrowia” – 50%

e)stres

* wybór sposobu radzenia sobie ze stresem jest warunkowany przez sytuację i doświadczenie życiowe.
* aktywność fizyczną, wybierają przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku 18-24 lat
* odpoczynek był najważniejszy dla ludzi z wyższym wykształceniem, uczących się i pracujących.
* zmianę sytuacji życiowych wskazywały osoby o niższym poziomie wykształcenia (poniżej średniego) , bezrobotni, osoby na urlopie wychowawczym, a więc osoby będące w trudnych warunkach

„Aby lepiej radzić sobie ze stresem, powinienem…
- …nauczyć się odpoczywać” – 48%
- …zwiększyć aktywność fizyczną” – 32,8 %
- …zmienić sytuację życiową” – 31,3 %
- …nawiązywać kontakty z innymi ludźmi” – 21,8 %
- … spędzać większą ilość czasu z bliskimi” – 18,4 %

3) Potrzeby informacji o zdrowiu


- W badanej społeczności Warszawy 57,5% osób odczuwało potrzebę większej informacji o problemach dotyczących zdrowia.
Potrzeba informacji zdrowotnej była istotnie zależna od wykształcenia (silniej im niższy poziom wykształcenia) i odczuwana niezależnie od wieku i płci badanych.

- Zainteresowanie konkretnymi problemami związanymi ze zdrowiem jest zależne od cech położenia społecznego i układa się w określone wzory, które umownie można nazwać:

„orientacja na chorobę”
- przejawia się w koncentracji na już istniejącym problemie zdrowotnym
- wskaźnikiem orientacji na chorobę może być zainteresowanie większą informacją o nadciśnieniu tętniczym
-występuje najczęściej u osób starszych, emerytów, bezrobotnych i pracujących

„orientacja na czynniki ryzyka”
- przejawia się w zainteresowaniu negatywnymi skutkami zachowań, o których się wie, bądź podejrzewa, że są ryzykowne dla zdrowia
- wskaźnikiem orientacji może być koncentracja zainteresowania na problemie palenia tytoniu, czy picia alkoholu
- występuje najczęściej wśród mężczyzn, osób o niższym poziomie wykształcenia i bezrobotnych

„orientacja na zdrowie”
- przejawia się pozytywną wizją zdrowia, traktowanego jako potencjał, który można pomnażać
- wskaźnikami tej orientacji może być silniejsze zainteresowanie żywieniem i aktywnością fizyczną
- występuje najczęściej u ludzi młodych i lepiej wykształconych
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.socjolodzisci.fora.pl Strona Główna -> śmietnik Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin